• Moda sportowa dla ludzi żyjących aktywnie!
img

Sportowe stroje kąpielowe – dwuczęściowe czy jednoczęściowe?

Jak wybrać najwłaściwszy dla siebie kostium kąpielowy? Na wybór odpowiedniego stroju do pływania największy wpływ ma to, czy pływamy bardziej sportowo, czy tylko rekreacyjnie.

Wśród kostiumów kąpielowych dla pań, które preferują szybkie, sportowe pływanie, niezmienną popularnością cieszą się wciąż jednoczęściowe kostiumy, najczęściej mocno zabudowane, wykonane z opływowych i bardzo ściśle przylegających do ciała materiałów. Na rynku dostępne są bardzo różne kroje i fasony takich kostiumów, różniące się głównie wielkością wycięcia na plecach, wcięcia w dekolcie oraz długością dolnej części takiego stroju.

Z kolei panie, które bardziej cenią sobie pływanie rekreacyjne, a obok walorów praktycznych zwracają również dużą uwagę na to, jak będą się w takim kostiumie prezentować na basenie, plaży lub w hali, dużo częściej decydują się na dwuczęściowe stroje kąpielowe. Tego typu kostiumy kąpielowe zazwyczaj wykonane są z dużo bardziej zróżnicowanych kolorystycznie materiałów, szczególnie w porównaniu do przeznaczonych do szybkiego pływania, głównie czarnych lub granatowych, zabudowanych kostiumów jednoczęściowych.

Stroje kąpielowe jednoczęściowe

Jednoczęściowe stroje kąpielowe najlepiej sprawdzą się na basenie, szczególnie u pań, które preferują bardzo szybkie, sportowe pływanie. Wybierając tego typu strój, musimy przede wszystkim sprawdzić jakość tkaniny z jakiej jest on wykonany. Najważniejsze dla wygody pływania w takim kostiumie jest to, czy materiał z którego jest on wykonany, będzie bardzo ściśle przylegał do ciała nie krępując jednocześnie w żaden sposób ruchów w trakcie pływania.

Bardzo ważne jest również to, aby tkanina ta była wystarczająco rozciągliwa, a jednocześnie nie ulegała z czasem rozmaitym deformacjom, dzięki czemu sam kostium nie stanie się po jakimś czasie po prostu zbyt luźny, dzięki czemu będzie mógł długo nam służyć. Istotne jest także to, aby materiał, z którego uszyty jest kostium, był odporny na niekorzystne działanie zawartego w wodzie chloru, dzięki czemu jego kolory z czasem nie wyblakną oraz aby cały kostium można było stosunkowo szybko wysuszyć.

Na rynku znajdziemy bardzo wiele różnych modeli tego typu kostiumów kąpielowych - od praktycznie całkowicie zabudowanych, zakończonych z jednej strony sięgającą pod samą szyję stójką, a z drugiej dochodzących do kolan spodenek, do prawie rekreacyjnych, odsłoniętych w dużym stopniu strojów kąpielowych z dużym wycięciem na plecach i w okolicy biustu.

bikini

Sportowe, zabudowane kostiumy najczęściej dostępne są w klasycznej czerni. Spotkać można również w pełni zabudowane, granatowe lub (rzadziej) błękitne stroje sportowe, czasem z kontrastowymi szwami, lub niewielkimi, jaskrawymi wstawkami.

Na rynku dostępne są kostiumy oferowane przez bardzo wielu różnych producentów. Niektóre firmy specjalizują się w strojach sportowych, inne zaś oferują bardziej codzienne, rekreacyjne rozwiązania, skierowane głównie dla kobiet, dla których basen jest raczej miejscem wypoczynku i rekreacji, niż ciężkiego, wyczynowego treningu. Tego typu kostiumy dostępne są w wielu różnych kolorach.

Stroje kąpielowe dwuczęściowe

Dla pań, które preferują bardziej rekreacyjne pływanie, lubią aktywny wypoczynek nad wodą albo grają w siatkówkę plażową, dużo lepszym rozwiązaniem może się okazać dwuczęściowy strój kąpielowy.

Tego typu kostiumy mogą być wyposażone w specjalne usztywnienia pod biustem w postaci wkładek lub gumek. Warto sprawdzić, czy ramiączka górnej części takiego stroju mają regulowaną długość. W sprzedaży można również spotkać stroje kąpielowe, których górna część podtrzymywana jest przez skrzyżowane ze sobą ramiączka, dzięki czemu cały kostium dużo ściślej przylega do ciała.

Dolna część kostiumu, coraz częściej w formie efektownych spodenek, powinna być ściśle dopasowana do ciała, a jednocześnie nie może krępować w żaden sposób ruchów. Tego typu modele strojów kąpielowych doskonale sprawdzą się nie tylko na basenie, ale również idealnie nadają się do innych, letnich aktywności na świeżym powietrzu - do wypoczynku na plaży, treningu na hali, czy choćby siatkówki plażowej.

Redakcja "Sportowa szafa"

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz