• Moda sportowa dla ludzi żyjących aktywnie!
img

Bielizna termoaktywna - każdy sportowiec musi ją mieć

Bielizna termoaktywna jest dzisiaj szeroko dostępna dla sportowych amatorów, jak i wyczynowców. Jej cena jest przystępna, a zróżnicowana oferta rynkowa pozwala dobrać odpowiedni model bielizny do swojej sylwetki oraz do rodzaju uprawianego sportu. Dzięki bieliźnie termoaktywnej możemy z powodzeniem uprawiać bieganie lub jazdę na rowerze, nawet przy temperaturze minusowej. Jazda na nartach lub snowboardzie staje się też o wiele przyjemniejsza.

Jak to działa? Bielizna termoaktywna

Bielizna z gatunku termoaktywnej jest tylko lekko zmodyfikowaną wersją zwykłej bielizny, a mimo to różnica między nimi jest ogromna. Sama nazwa – termoaktywna - robi wrażenie, lecz tak naprawdę sekret tkwi w odpowiednim rozmiarze i umiejscowieniu dziurek, pełniących w tego typu bieliźnie rodzaj wypustek do filtrowania wilgoci i powietrza. Lepsza klimatyzacja jest zapewniona od wewnętrznej strony bielizny, na której umieszcza się po prostu większe dziurki. Z kolei zewnętrzna część ubioru broni dostępu powietrza do naszej skóry. Działa to w dwójnasób – po pierwsze nasze ciało jest lepiej chronione przed napływem zimnego powietrza. Po drugie, lepsze odprowadzanie wilgoci sprawia, że ta mieszając się z zimniejszym powietrzem, tworzy swego rodzaju cieplną powłokę. Oznacza to również lepszą wentylację ciała. Dzięki temu, ryzyko wystąpienia odparzeń czy podrażnienia skóry, spowodowanego dużą ilością potu, zostaje zminimalizowane. Dopasowujemy bieliznę termiczną

Kwestia kluczowa to dopasowanie do naszej sylwetki i miejsc wrażliwych. Tam, gdzie skóra jest cieńsza i bardziej narażona na podrażnienia (głównie okolice ud i pachwiny), najlepsza jest bielizna z delikatnymi szwami lub całkowicie ich pozbawiona. Usprawnia to jeszcze bardziej wymianę powietrza i pozwala unikać otarć oraz zasiedlenia się bakterii.

sport

Grubość tkaniny dopasowana do konkretnego miejsca to kolejna z tajemnic, która decyduje o skuteczności termoaktywnej bielizny. W szczególności koszulki nie powinny być wykonane z jednego pasu materiału. Dopiero różne kawałki tkaniny termoaktywnej można połączyć razem w sposób, który w dobrych miejscach zapewni całości odpowiednie działanie. Przykładowo: w miejscach o najwyższej temperaturze podczas ćwiczeń powinien znaleźć się materiał o najlepszych parametrach wentylacyjnych. Natomiast materiał zapewniający szybsze usuwanie potu powinien znaleźć się w potliwych częściach ciała. Dobrze dopasowany model bielizny lepiej wyeksponuje wyrzeźbioną sylwetkę.

Ale co z trzymaniem ciepła?

Nie zapominajmy jednak, że kluczowym celem zakładania termoaktywnej bielizny jest zapewnienie ciepła i ochrony przed zimnem. Gdy za oknem prószy śnieg, a my wyruszamy na górski stok, to warto założyć coś, co nie będzie krępowało naszych ruchów przy pokonywaniu narciarskiej trasy. Jeśli naszym priorytetem jest ciepło i wygoda, to warto jest zainteresować się bielizną wyposażoną w specjalną warstwę miękkiego materiału, który znajduje się od wewnątrz. W takiej bieliźnie po prostu czujemy się lepiej. Na stoku chcemy też zabłysnąć nie tylko stylem jazdy, lecz również strojem. Bielizna termiczna przeznaczona dla narciarzy, a zwłaszcza narciarek, jest dostępna w bogatej wersji kolorystycznej i w wielorakich wzorach.

Pranie bielizny termoaktywnej

Bieliznę termoaktywną powinno czyścić się za użyciem dość delikatnych środków. Może to być płyn, szare mydło lub środek do ubranek dla dzieci. Mycie w środkach piorących można odwlec, jeśli akurat znajdujemy się na wyjeździe, a bieliznę wyprać po prostu w wodzie.

Redakcja "Sportowa szafa"

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz