• Moda sportowa dla ludzi żyjących aktywnie!
img

Kurtki narciarskie – jaką kurtkę zimową wybrać?

Jeśli ktoś chętnie jeździ na nartach pewnie zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo ważny będzie wybór dobrego stroju do uprawiania tego sportu. Nim wybierzemy się do sklepu po kurtkę, która będzie nam potrzebna na stoku warto wiedzieć na co zwracać uwagę i które gadżety nie będą miały żadnej wartości a jedynie wysoką cenę.

Kurtka zimowa - wodoodporna

Zakładając bieliznę termoaktywną, która jest odpowiednia na stok otrzymujemy takie rozwiązanie, które będzie odprowadzać wilgoć z naszego ciała. Z kolei kurtka ma za zadanie magazynować ciepło, dzięki temu na nartach nie będzie ani za zimno ani za ciepło. Kurtka jaką będziemy wybierać powinna być wodoodporna. Zaleca się także wybór kurtki wiatroodpornej. Ważne jest, by miała ona charakter oddychający. Jeśli nie będzie tej wartości dość szybko się spocimy i ciało będzie się wychładzać. Od stoku do pensjonatu czy karczmy jest kawałek drogi i szybko można się tam wyziębić.

Kurtka zimowa – na co zwrócić uwagę?

Kupując kartkę narciarską musimy przede wszystkim określić jakie warunki będą do naszego szusowania na deskach. Jeśli chcemy jeździć dużo i często przy zróżnicowanych warunkach to warto mieć taką odzież, po którą sięgają między innymi himalaiści, czyli taką, która będzie chronić przed wiatrem, deszczem oraz śniegiem i zapewni utrzymanie dobrej temperatury ciała. Jeśli chcemy wybrać się wyłącznie rekreacyjne na narty, gdy pogoda będzie ładna bez szaleństw i ekscesów, to będzie można sobie pozwolić na takie propozycje, które są mniej specjalistyczne, a dzięki temu taka odzież będzie również znacznie tańsza. Większość z nas nie jeździ na nartach, gdy pogoda jest nieodpowiednia.

kurtka zimowa

Kurtka narciarska - parametry

Kupując kurtkę na narty trzeba zwracać uwagę na parametry. Przykładowo można mieć wodoodporność 3000 co będzie oznaczać, że membrana nie będzie przepuszczać słupa wody do 3000 mm. Trzeba pamiętać, o tym, że im wyższe liczby tym będzie zdecydowanie lepiej. w przypadku oddychalności 3000g/m/24 godz. Będzie to oznaczać, że przez metr kwadratowy takiej membrany przez całą dobę przechodzić może 3000 gram pary, którą sami będziemy wydzielać w czasie szaleństwa na stoku. Specjaliści podkreślają, by kupowana na narty odzież miała dobre parametry wynoszące przynajmniej 5000, wtedy będzie można oczekiwać, że taka kurtka będzie już odpowiednim zabezpieczeniem na jazdę na nartach, która będzie miała rekreacyjny charakter. W sklepach są dostępne kurtki, które mają membrany nawet na poziomie 20 tysięcy, które są wyjątkowej jakości. Jednak w takim przypadku również będzie to dużo większy wydatek niż w momencie, gdy ktoś będzie miał membranę 3000.

Powszechne kurtki, które przeznaczone są na jazdę na narty to połączenie drugiej oraz trzeciej warstwy. Na zewnątrz jest membrana ochronna, zaś w środku znajduje się przygotowana specjalnie ocieplina, która ma odpowiadać za utrzymanie ciepła. Plusem tego rodzaju odzieży jest to, że będzie ona w miarę wygodna. Z kolei nosząc kurtki nieocieplane można je wysuszać i korzystać z nich również poza stokiem, np. jako kurtki przeciwdeszczowe.

Kurtka zimowa - ceny

Cena narciarskiej kurtki będzie zależeć oczywiście od parametrów jakie będzie miała. Kurtka narciarska 5000/5000 będzie kosztować mniej więcej 200 złotych. Natomiast te o najwyższych parametrach kosztować mogą nawet kilka tysięcy złotych. Odzież specjalistyczna średnio będzie kosztować powyżej 3000 tysięcy złotych. Widać więc, że rozpiętość cenowa jest znacząca i w związku z tym każdy powinien szukać propozycji dopasowanych do własnych indywidualnych oczekiwań.

Redakcja "Sportowa szafa"

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz