• Moda sportowa dla ludzi żyjących aktywnie!
img

Legginsy sportowe - co wybrać do ćwiczeń?

Wybór odpowiedniego stroju do ćwiczeń jest szalenie ważny! Powinien on nam zapewnić wygodę, byśmy jeszcze chętniej rozpoczynali trening i by nie kojarzył się z niepotrzebnym brakiem komfortu. Właściwy strój powinien też dobrze się prezentować (i dobrze na nas leżeć), byśmy nie musieli się wstydzić na przykład na siłowni czy treningu fitness – odpowiednio dobrany strój dodaje pewności siebie, co jest arcyważne w tego typu zajęciach. Bardzo istotną jego częścią są legginsy sportowe – jakie wybrać dla siebie, by idealnie spełniały swoją rolę?

Legginsy damskie – z jakiego materiału?

Najważniejszy parametr, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę to materiał, z jakiego wykonane są legginsy. Powinien być on tak dobrany, by jednocześnie skóra mogła oddychać, ale i by nie było widać niepotrzebnych plam potu, które będą nas krępować i sprawią, że coraz mniej chętnie będziemy uczestniczyć w treningach. Trzeba pamiętać, że w czasie intensywnych ćwiczeń może się pojawić przecież zarówno pot, jak i nieprzyjemny zapach - nie tylko dezodorant jest odpowiedzią na te problemy.

Najbardziej odpowiednie spodnie sportowe to te wykonane z poliestru. Bawełna się nie nadaje, bo choć oddycha i przepuszcza powietrze, bardzo szybko ulegnie przepoceniu. To szczególnie niebezpieczne, gdy chcemy ćwiczyć na zewnątrz, bo przemoczona potem bawełna tworzy ścianę wilgoci, nazywaną nawet ścianą zimna. W efekcie możemy się przeziębić – a przecież naszym celem było uzyskanie zupełnie odwrotnego efektu, czyli zdrowia oraz poprawy kondycji. Istotne jest też dobieranie materiału – a konkretniej użytej w nim mieszanki – do pory roku. Inne przeznaczone są do uprawiania sportu latem, a inne zimą – w dobrych sklepach uzyskamy odpowiednie informacje na ten temat.

legginsy sportowe

Legginsy sportowe – jaka długość i szerokość nogawki?

Kolejna rzecz, na której szczególnie powinniśmy się skupić, wybierając dla siebie odpowiednie spodenki treningowe, jest ich długość oraz szerokość. Nogawki powinny być tak dopasowane, żeby nam zapewnić wygodę w czasie ćwiczeń – muszą być jednak również dostosowane do pory roku oraz formy ćwiczeń. W sklepach – czy to stacjonarnych, czy też internetowych – znajduje się naprawdę ogromny wybór tego typu ubrań. Jest więc w czym wybierać, ale powoduje to lekkie zamieszanie – nie możemy się zwykle zdecydować! Do wyboru mamy:

- spodenki długie

- nogawki 7/8

- nogawki ¾

- spodnie krótkie (szorty)

- spodnie do kolana (przeważnie spodenki rowerowe i na siłownię)

- spodnie za kolano


Dostosujmy swój wybór do charakteru sportu, jaki chcemy uprawiać, pory roku i innych warunków panujących na zewnątrz. Uwzględnijmy też naszą anatomię, żeby czuć się w wybranych legginsach dobrze. O co dokładnie chodzi i co należy brać pod uwagę? Na przykład jeśli ćwiczenia mają przez długi czas być wykonywane w klęku, trzeba zdecydować się na spodenki z zakrytymi kolanami, żeby nie były później starte i czerwone. Krótkich spodenek nie powinny zakładać panie, które mają masywne uda, łączące się. Obcisłe szorty jeszcze bardziej je uwydatnią, a w dodatku częste ocieranie się o siebie skóry może nawet spowodować odparzenia i zaczerwienienie. Dlatego najlepszy wybór w tym przypadku to spodnie długie. To także właściwy wybór dla tych kobiet, które mają problemy z krążeniem – powinny bowiem nosić takie spodenki, które nie będą uciskać naczyń krwionośnych i odbijać się na skórze.

Legginsy – co wybrać do treningu?

Oczywiście, warto na koniec dodać, że spodnie do ćwiczeń powinny być funkcjonalne, ale i estetyczne – po prostu muszą się nam podobać, skoro mamy w nim spędzać długie chwile treningu. Jeśli tak będzie, będziemy również chętniej po nie sięgać, a to przełoży się na szybsze efekty treningowe, skoro bardziej się przyłożymy do pracy i częściej zaczniemy uprawiać sport. Liczba dodatków i wzorów, jakie można dokładnie znaleźć w sklepach jest tak duża, że musiałby powstać na ich temat oddzielny i długi artykuł. Warto więc tylko powiedzieć, że dobrym pomysłem jest zakup spodenek z kieszeniami, ponieważ możemy tam włożyć coś potrzebnego, jak na przykład kluczyki do mieszkania.

Bardzo ważnym szczegółem, które powinny posiadać legginsy są odblaskowe wstawki – to rozwiązanie konieczne, jeśli ćwiczymy na zewnątrz i to w dodatku wieczorami lub nawet nocą. Pozostaje jeszcze kwestia kolorystyczna – jakie barwy najlepiej wybierać? Te sportowe wersje ubrań są dosyć charakterystyczne, jakby odblaskowe, jednak ma to swój cel. Takie kolory lepiej maskują pot – tym bardziej, jeśli są wzorzyste i to pokryte gęstym wzorem. Jeśli nie chcemy, by pot był widoczny, można zdecydować się na barwy bardzo ciemne (czarny, granatowy), jak i bardzo jasne (biały lub żółty). Zdecydowanie należy zaś unikać czerwieni i szarości, bowiem uwydatniają ślady potu. Inne kolory także nie są polecane, bo mogą spełnić dokładnie tę samą, niekorzystną rolę. Ciemniejsze barwy są chętniej wybierane, bo sprawiają, że optycznie wyglądamy szczuplej - a zawsze można ubarwić całość jakimś kolorowym dodatkiem, na przykład sportową frotką na rękę.

Redakcja "Sportowa szafa"

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz