• Moda sportowa dla ludzi żyjących aktywnie!
img

Stanik sportowy – dobierz odpowiedni dla siebie

Jak wybrać odpowiedni stanik sportowy? Przede wszystkim należy dopasować go do rozmiaru biustu. Później, mając już na sobie stanik, trzeba zwrócić uwagę na jeszcze kilka ważnych elementów. Piersi muszą bowiem być bezpieczne. Tylko dobrze dopasowany biustonosz zapobiegnie uszkodzeniom i deformacjom biustu w czasie treningu fizycznego. Jak więc wybrać dobrze?

Stanik sportowy – dlaczego warto go nosić? 

Głównym zadaniem stanika sportowego jest unieruchomienie biustu i ograniczenie jego ruchliwości. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wstrząsów czy przeciążeń podczas wysiłku fizycznego. Badacze z Uniwersytetu Portsmouth są zadania, że podtrzymujący stanik sportowe skutecznie amortyzuje drgania oraz ogranicza ruchy piersi w 74%, podczas gdy zwykły biustononosz tylko o 38%.

W czasie wysiłki fizycznego biust porusza się ze zróżnicowaną częstotliwością i intensywnością. Podczas biegania unosi się przy każdym roku o 9 cm. Oznacza to, że nawet bieg na 1 km to aż 84 cm dla piersi. Tymczasem nie mają one mięśni, które chroniłyby je przed takim wysiłkiem. Zbudowane są bowiem ze skóry oraz sieci pasm tkanki łącznej - więzadeł Coopera, które na skutek intensywnych ruchów rozciągają się. W efekcie biust traci swoją jędrność i elastyczność, staje się obwisły, a niekiedy nawet zdeformowany. Co więcej, jest to proces nieodwracalny, gdyż rozciągnięta tkanka nie wraca już do swoich pierwotnych kształtów. Dlatego też staniki sportowe są zabudowane oraz wykonywane z grubych materiałów. Zapewniają bowiem  stabilizację piersiom, zapobiegają ich rozciąganiu, a przy tym modelują je i nadają im właściwy kształt. Warto też pamiętać, że biustonosze sportowe szyte są z materiałów oddychających, które absorbują wilgoć ze skóry, umożliwiając jednocześnie dopływ świeżego powietrza. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia bolesnych otarć czy oparzeń.

Jaki rozmiar stanika wybrać?

Na samym początku należy oczywiście określić rozmiar biustu i na tej podstawie wybrać jeden z trzech typów stanika:

  • compression bra - staniki dla kobiet o małym i średnim biuście (miseczka A i B), minimalizują one ruch piersi poprzez ich przyciśnięcie do klatki piersiowej,
  • encapsulated compression bra - staniki stabilniejsze niż compresssion bra, gdyż przyciskają każdą z piersi osobno, w związku z tym są odpowiednie dla kobiet o większym biuście oraz tych uprawiających bardzo intensywną aktywność fizyczną,
  • adjustable encapsulated compression bra - przyciskają każdą pierś osobno, ale gwarantują jednocześnie największa stabilność, typowa dla nich jest regulowana taśma znajdująca się pod biustem, są przeznaczone dla kobiet o dużym biuście, które są też aktywnie fizycznie.

biustonosz sportowy

Biustonosze – jak dobrać stanik?


Nieodpowiednio dobrany stanik spowodować może uszkodzenie i deformację piersi, a także prowadzić do bólów głowy, pleców czy nawet kręgosłupa. Źle wybrany biustonosz sprawia, że kobieta garbi się w czasie wykonywania ćwiczeń, aby zminimalizować ból piersi, który spowodowany jest rozciąganiem się tkanki. Z kolei nieprawidłowa postawa kręgosłupa prowadzi do tego, że piersi są jeszcze bardziej narażone na wstrząsy. W takiej sytuacji nietrudno na przykład o wyskoczenie dysku. Po wybraniu odpowiedniego rodzaju stanika, należy go założyć, a następnie wykonać kilka skoków czy bieg w miejscu, aby sprawdzić kilka elementów:

  1. Pas biustonosza  - nie może być za ciasny, chociaż z drugiej strony staniki sportowe są ciaśniejsze niż zwykłe, nie może być też za luźny i podjeżdżać do góry, stanik nie powinien przesuwać się także podczas podnoszenia rąk w górę,
  2.  Miseczki - zmieścić się w nich powinna cała pierś, nie może ponad nie wystawać,
  3. Fiszbiny - nie wszystkie staniki sportowe je posiadają, ale jeśli są to muszą otaczać całą pierś, bez zachodzenia na nią czy poza linię pach, nie mogą też wbijać się w piersi,
  4. Ramiączka - kluczem do sukcesu jest ich odpowiednia regulacja, muszą podtrzymywać biust na właściwym poziomie, a przy tym nie uciskać skóry ramion, dobrze wyregulowane ramiączko podnosi się maksymalnie o 2 cm, poza tym niektóre staniki posiadają też dodatkową regulację na wysokości łopatek, co przekłada się na jeszcze lepsze podtrzymywanie i unieruchamianie piersi,
  5. Szwy - muszą być gładkie i miękkie, poza tym lepiej gdy jest ich niewiele, co minimalizuje ryzyko pojawienia się podrażnień skóry podczas ruchu.

Biustonosze i topy sportowe

Warto unikać przede wszystkim topów sportowych, które nie są stanikami przeznaczonymi do treningu. Można je nosić, ale tylko wówczas, kiedy pod spód założony zostanie profesjonalny biustonosz sportowy.

Kiedy należy wymienić stanik sportowy na nowy model? W momencie kiedy funkcja ograniczania ruchów pionowych biustu się osłabia, a materiał zaczyna się przecierać, stanik robi się za luźny (nie nastąpiły przy tym zmiany wymiarów ciała), to sygnał, że  trzeba zakupić nowy stanik sportowy. Z drugiej strony należy pamiętać, że zadbany i dobrze wybrany biustonosz sportowy może posłużyć kilka lat.

Redakcja "Sportowa szafa"

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz