• Moda sportowa dla ludzi żyjących aktywnie!
img

Co to jest odzież SOFTSHELL i do czego służy?

Odzież typu soft shell obejmuje szeroką gamę produktów, ale ich cechą wspólną jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi przy minimalnej wadze i objętości. Koncepcja soft shell została opracowana jako przeciwwaga dla tradycyjnej odzieży (hard shell), w której oddzielna warstwa odzieży służy do ochrony przed wiatrem i wilgocią, a odzież ocieplana puchem lub polarem - do izolacji termicznej.

Jaki jest sens noszenia kurtki softshell?

 Najlepszym pomysłem w koncepcji "soft shell" jest maksymalizacja efektu pojedynczej warstwy odzieży do tego stopnia, że może ona zastąpić trzy lub więcej warstw.

Pomysł ten miał doprowadzić do stworzenia odzieży tak skutecznej, że byłaby ona wygodna w niemal każdych warunkach. Dzięki temu konieczność zakładania dodatkowych warstw, na przykład koszulki lub kurtki, będzie występować tylko w ekstremalnych temperaturach.

Taka prostota prowadzi do mniejszej wagi, mniejszych kosztów, mniejszej objętości i większej swobody ruchów (mniej warstw ocierających). I gdyby takie ubrania miały wszystkie te zalety, to by wystarczyło.

Mężczyzna w górach

Zobacz też: Jak usunąć nadruk z koszulki?

Projekt produktu typu softshell

Pełna kurtka softshellowa powinna mieć kaptur. Jeśli kurtka softshellowa nie ma kaptura, to gdy tylko zacznie padać deszcz lub śnieg, trzeba będzie wyciągnąć kurtkę z kapturem. Z drugiej strony kaptur zwiększa wagę i czasami wygodniej jest używać lekkiej, wodoodpornej kurtki softshellowej w połączeniu z lekką, kompaktową kurtką sztormową bez podszewki.

Innymi cechami charakterystycznymi produktów soft shell są listwy blokujące, które chronią przed wiatrem i wilgocią, oraz szerokie rękawy z rzepami, które zapewniają odpowiednią wentylację i chłodzenie. Cięcie powinno być odpowiednie do obszaru zastosowania. Objętość rękawów powinna być przyzwoita, długość wystarczająca do ochrony dolnej części ciała; ubranie nie powinno przeszkadzać w noszeniu, powinno być przylegające, ale nie za ciasne (w zimnych i suchych warunkach możesz chcieć założyć coś pod spód).

Style odzieży softshell

Lekki softshell to kompaktowa kurtka i spodnie wykonane z materiału o wytrzymałej warstwie zewnętrznej i przypominającej polar warstwie wewnętrznej. Jak już wspomniano, zapewniają one dobrą odporność na wodę, wiatr i ścieranie, a także bardzo dobrze oddychają.

Ze względu na wysoką oddychalność i niewielką wagę idealnie nadaje się do aktywności aerobowych, takich jak biegi, spacery na łonie natury, jazda na rowerze, narciarstwo zjazdowe, jazda na rakietach śnieżnych i spacery po mieście. Doskonała również jako dodatkowa warstwa pod odzież wodoodporną i wiatroszczelną.

Sercem takiej odzieży jest podkład z mikrowłókniny poliestrowej, która ma dużą objętość, niską gęstość i jest hydrofobowa, co oznacza, że jest ciepła, ale lekka. Ponadto zatrzymuje ona bardzo mało wilgoci, co oznacza, że tylko niewielka część potu lub wilgoci może zostać w niej uwięziona.

Mikropolar składa się z drobnych włókien, więc jego powierzchnia styku z ciałem jest minimalna. Oznacza to, że po wyschnięciu jest ona sucha w dotyku, ponieważ ciało wysusza poszczególne włókna niemal natychmiast.

W ostatnich latach odzież typu soft shell dokonała wielkiego przełomu. Na początku na rynku nie było żadnych modeli odzieży wodoodpornej. Później jednak pojawiły się nowe materiały, dzięki którym takie ubrania stały się wodoodporne. Aby zapewnić całkowitą wodoszczelność, odzież soft-shell jest wykonana z tkanin zawierających pośrednią warstwę membrany, która całkowicie blokuje wilgoć. Spodnie i kurtki wykonane z materiałów takich jak Polartec® Windbloc® Softshell, Polartec® PowerShield i Gore® Windstopper® Softshell nie ulegają wpływowi deszczu i mogą być używane jako kompletna odzież chroniąca przed burzą. Niektóre materiały membranowe typu soft shell mogą być uszczelnione specjalną taśmą, która zapobiega przedostawaniu się wody przez szwy. Ponadto ciepła wewnętrzna warstwa z polaru zapewnia dobrą izolację termiczną w chłodniejszych warunkach. Dzięki temu zamiast klasycznego zestawu kurtka sztormowa + bielizna polarowa można zastosować tylko jeden produkt, znacznie oszczędzając na wadze, objętości i - co nie mniej ważne - kosztach. Ale jeśli musisz ubrać się jeszcze cieplej, nie zniechęcaj się.

Niektóre modele odzieży soft shell są ocieplane lub mają dobrą podszewkę z mikropolaru, która w połączeniu z innymi zaletami tej odzieży zapewni ciepło w chłodne dni. Odzież z izolacją syntetyczną, taką jak Primaloft One, utrzymuje ciepło nawet wtedy, gdy jest mokra, co stanowi dużą zaletę w porównaniu z kurtkami puchowymi, zwłaszcza przy zimnej i mokrej pogodzie. Jednocześnie odzież typu soft shell zachowuje swoją podstawową zaletę - jest lekka i kompaktowa.

kobieta robiąca zdjęcie

Jak wybrać odzież softshellową? 

Odzież typu soft shell staje się coraz bardziej popularna, a wybór staje się coraz trudniejszy.

Zacznij od zadania sobie pytania: "Do czego będę używać tego ubrania? Następnie należy zwrócić uwagę na styl i dopasowanie. Ubrania typu soft shell coraz bardziej przypominają wyglądem codzienną, miejską odzież, stając się bardziej modne bez utraty swoich właściwości technicznych.

To wyjątkowe połączenie sprawia, że ubrania te są bardziej uniwersalne niż odzież typu hard shell

Jeśli oczekujesz poważnego wysiłku fizycznego i dużej mobilności w umiarkowanych warunkach pogodowych oraz chcesz ograniczyć wagę i objętość używanej odzieży, odzież typu soft-shell jest dla Ciebie odpowiednia.

W przypadku trudnych warunków pogodowych odzież typu soft-shell można łączyć z klasyczną odzieżą sztormową typu hard-shell i ciepłą odzieżą polarową, a także z bielizną termiczną.

Redakcja "Sportowa szafa"

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz