• Moda sportowa dla ludzi żyjących aktywnie!
img

Jak prać buty sportowe w pralce?

Dla każdego biegacza buty do biegania to rzecz święta. Są one starannie wybierane, a następnie pielęgnowane, aby służyły jak najdłużej, a jednocześnie wyglądały świetnie. Do butów do biegania dołączone są wodoodporne spraye, które utrzymują je w czystości, ale prędzej czy później przychodzi czas prania. A z tym wiąże się trudny wybór: prać buty ręcznie czy w pralce?

Z jednej strony, pranie ręczne zapewnia delikatniejsze traktowanie ulubionych trenerów i chroni je przed wstrząsami. Z drugiej strony, pralka nie tylko zaoszczędzi czas i wysiłek, ale także sprawi, że praca będzie bardziej efektywna.

Czy można zatem wrzucić buty do biegania do pralki? A jakie są proste "lifehacki", dzięki którym Twoje buty odzyskają połysk bez uszczerbku dla ich właściwości?

brudne buty

Czy wszystkie buty do biegania można prać w pralce?

Zazwyczaj producenci butów treningowych ostrzegają użytkowników przed praniem w pralce, a wielu entuzjastów biegania uważa tę opcję za ryzykowną, a nawet niebezpieczną. Jeśli jednak przestrzega się kilku prostych zasad, można uniknąć uszkodzeń, deformacji i innych negatywnych skutków prania w pralce.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy w przypadku danej pary istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do prania butów w pralce. Nie należy wrzucać do pralki butów wykonanych ze skóry, zamszu lub sztucznej skóry. Nie powinny one także zawierać elementów odblaskowych ani wkładek z pianki. Jednak w większości przypadków to wszystko nie dotyczy nowoczesnych butów do biegania. Możesz więc bezpiecznie wrzucić swoje ulubione buty do biegania do bębna urządzenia. Oczywiście należy pamiętać, aby myć je skutecznie i bezpiecznie.

5 prostych zasad skutecznego i bezpiecznego mycia butów sportowych w pralce

Wyczyść podeszwę

Przed umyciem butów warto oczyścić podeszwy, aby upewnić się, że w bieżniku nie pozostały grudki ziemi, kamyki lub trawa. Najlepiej robić to pod bieżącą wodą, używając wykałaczki do usuwania brudu. Małe kamyczki mogą zaszkodzić nie tylko butom, ale i twojej pralce.

Zdejmij wkładkę i sznurowadła

Najlepiej prać buty bez wkładek. Wkładki do butów lepiej prać ręcznie, aby ograniczyć do minimum ryzyko deformacji. Sznurówki można z łatwością prać w pralce, ale najlepiej jest je zdjąć i włożyć do osobnego worka, aby uniknąć uszkodzenia znajdujących się w nich urządzeń.

Sneakersy w torbie

Następnie zaleca się umieszczenie trenerów w specjalnym worku do prania, który można łatwo kupić w sklepie lub w Internecie. Zmniejszy to obciążenie butów, choć i tak podczas prania z pralki będą wydobywać się głośne dźwięki. Doświadczeni biegacze często stosują sztuczkę polegającą na wkładaniu do bębna z butami starych ręczników.

Tryb płukania

Aby wyprać buty do biegania, należy wybrać najdelikatniejszy tryb prania. Większość nowoczesnych pralek ma już tryb prania delikatnego lub odzieży sportowej. Najważniejsze, aby pamiętać, że buty do biegania należy prać w minimalnej temperaturze - 30-40 stopni, przy wirowaniu 300-400 obrotów, a jeszcze lepiej bez wirowania. Czas prania należy ograniczyć do minimum, a funkcji suszenia, jeśli jest dostępna, najlepiej unikać.

Nie ma specjalnych wymagań dotyczących wyboru detergentu do prania butów sportowych. W przypadku białych modeli można jedynie dodać odrobinę wybielacza lub użyć odplamiacza, aby wcześniej usunąć uporczywe plamy.

Zobacz też: Jak rozciągnąć buty w domu?

białe buty

Jak wysuszyć buty sportowe po ich umyciu?

Po prawidłowym wypraniu w pralce Twoje sneakersy będą czyste, ale mokre. Idealny jest naturalny proces suszenia z dala od grzejników i bezpośredniego światła słonecznego. Najlepiej też nie używać suszarki do włosów. Umytą parę należy położyć na gazecie, a do środka włożyć zmięte chusteczki higieniczne z mniej lub bardziej grubego papieru.

Suszenie będzie trwało kilka godzin dłużej, ale trenerzy zachowają swoje nieskazitelne właściwości i będą Twoim wiernym towarzyszem przez długi czas.

Redakcja "Sportowa szafa"

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz