• Moda sportowa dla ludzi żyjących aktywnie!
img

Jak usunąć nadruk z koszulki?

Piękny napis lub jasny nadruk na ulubionej koszulce może szybko stracić swoje pierwotne piękno, psując wygląd ciuchów. Ale co zrobić, jeśli rzecz nie jest jeszcze przestarzała i nadaje się do noszenia? Można po prostu odkleić naklejkę lub napis, stosując jedną z wielu metod dostępnych w domu.

Nadruk, napis lub naklejkę można usunąć w domu za pomocą takich narzędzi, jak

 • żelazko;
 • taśma klejąca;
 • chemikalia (alkohol, aceton, rozpuszczalniki);
 • detergenty;
 • suszarka do włosów;

taśma

Usuwanie nadruku - dlaczego jest to konieczne?

Niezależnie od jakości i rodzaju naklejki, z czasem, po wielu praniach, może ona wyblaknąć lub zacząć pękać. Taki wygląd sprawia, że odzież jest nieestetyczna, a nawet nie nadaje się do użytku. Być może nadruk wyjdzie z mody lub po prostu przestanie się podobać właścicielowi ubrania, ale jednocześnie szkoda i nie ma sensu wyrzucać rzeczy, bo mogą one służyć jeszcze przez długi czas. Jednym z powodów usunięcia napisu z koszulki lub bluzy może być również to, że znajdujące się na niej wzory wywołują u danej osoby nieprzyjemne wspomnienia, przypominające nie najlepsze chwile w życiu jej właściciela.

Czy istnieją jakieś bezpieczne sposoby?

Aby nadać koszulce nowe życie poprzez usunięcie niechcianych i starych wzorów, można zastosować kilka metod. Każda z przedstawionych tu metod wymaga pewnego przygotowania i właściwej kolejności czynności, w przeciwnym razie zniszczysz ubrania.

Współcześni producenci dobrze poradzili sobie z umieszczaniem etykiet na koszulkach, przyklejając je trwale do materiału. Dlatego usuwając nadruk z ubrania, należy najpierw pomyśleć o produkcie, starając się ze wszystkich sił zachować jego atrakcyjny wygląd. Procedurę tę można przeprowadzić na kilka sposobów, używając suszarki do włosów lub żelazka. Specjalne produkty, zimne powietrze lub para wodna mogą również pomóc w pozbyciu się wzorów na ubraniach. Czasami naklejkę można usunąć za pomocą zwykłej taśmy klejącej, szpatułki lub pilnika do paznokci.

Nawiasem mówiąc, wzór z ubrania można bezpiecznie usunąć dowolną metodą, wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi tego procesu i wybrać najbardziej odpowiednią metodę w zależności od rodzaju tkaniny koszuli.

żelazko

Sprawdź także: Modne męskie T-shirty i koszulki na 2022 rok

Z jakich tkanin można usunąć nadruk?

Nadruk i naklejki można usunąć samodzielnie z prawie każdego ubrania, niezależnie od rodzaju materiału. Aby jednak uniknąć uszkodzenia odzieży i uzyskać oczekiwany rezultat, przy wyborze metody czyszczenia należy zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny.

Tkaniny syntetyczne nie są odporne na działanie rozpuszczalników i mogą stać się bezużyteczne pod wpływem wysokich temperatur. Taśmę należy stosować wyłącznie na tkaninach naturalnych, których nie można rozciągnąć, co oznacza, że w kontakcie z nią nie stracą swojego kształtu.

Podczas usuwania nadruku z tkanin farbowanych lub materiałów, które się zsychają, nie należy używać rozpuszczalników ani innych silnych substancji. Zniknie nie tylko nadruk, ale także kolor, a ubranie zacznie się psuć.

Ważne: W przypadku usuwania naklejek z odzieży wykonanej z delikatnych tkanin należy wybrać odpowiednią metodę usuwania naklejki, ponieważ tkanina może zostać poważnie uszkodzona, a odzież trwale zniszczona.

Jak usunąć nadruk z koszulki?

Wybór metody czyszczenia koszulki powinien być uzależniony od rodzaju materiału, z którego wykonana jest odzież, a także od rodzaju samej naklejki. Przyjrzyjmy się najskuteczniejszym metodom, które pomogą w ich usunięciu:

Jeśli na ubraniu znajduje się niepożądany wzór, można go zawsze usunąć za pomocą alkoholu lub rozpuszczalnika.

Ostrożnie. Aby uniknąć uszkodzenia odzieży podczas stosowania płynów chemicznych, należy najpierw wypróbować stosowany produkt po niewłaściwej stronie lub pod koszulką.

Nawet jeśli dana substancja chemiczna została przetestowana na tkaninie, podczas jej stosowania należy przestrzegać pewnych zasad:

 • ubranie należy prać w gorącej wodzie lub suszyć w wysokiej temperaturze, aby naklejka stała się elastyczna;
 • wywrócić ubranie na lewą stronę i położyć na czystej, płaskiej powierzchni;
 • nanieść produkt na odbitkę, dokładnie nasączając materiał;
 • Ostrożnie usuń odcisk za pomocą skrobaczki lub szpatułki;
 • Zmyj wszelkie ślady kleju za pomocą alkoholu lub zmywacza do paznokci;
 • Wyprać koszulkę.

Nadruk można również usunąć za pomocą pilnika do paznokci. Jednak w tym przypadku należy ostrożnie pracować z naklejkami, aby nie uszkodzić materiału. Poprzez zeskrobanie odbitki można usunąć tylko wierzchnią warstwę, a klej należy usunąć gorącym żelazkiem.

koszulka

Usuwanie naklejek z koszulki

Zanim usuniesz naklejkę, musisz najpierw dowiedzieć się, z jakiego materiału jest wykonana i w jaki sposób została przyklejona na tkaninę.

Tego typu produkty, takie jak naklejki termiczne, zostały pierwotnie naniesione na tkaninę przy użyciu wysokiej temperatury, dlatego zaleca się usuwanie ich przy użyciu suszarki do włosów lub żelazka. W tym celu:

 • przedmiot rozłóż na płaskiej powierzchni (najlepsza jest deska do prasowania);
 • włóż kawałek tektury lub innego grubego materiału między tył a przód koszulki;
 • podgrzej druk do wymaganej temperatury (przed rozpoczęciem należy dokładnie przeczytać etykietę i sprawdzić dopuszczalną temperaturę materiału) i usuń go.

Przy okazji: Aby uzyskać lepszy efekt, przed zabiegiem należy namoczyć koszulkę.

Na koszulkach, które nie są odporne na wysokie temperatury, etykietę termiczną można usunąć na zimno. W tym celu należy umieścić produkt w zamrażalniku, a następnie zeskrobać aplikację ostrym przedmiotem.

Wzory z folii winylowych również usuwa się za pomocą żelazka, ale w tym przypadku na wierzchu projektu umieszcza się papier welinowy, na który przenosi się naklejkę. Aby zakończyć pracę, wytrzyj winyl wacikiem nasączonym octem lub alkoholem.

Często nadruk winylowy można usunąć za pomocą taśmy, którą należy przykleić do obrazu, a następnie oderwać od tkaniny ostrym ruchem. Procedurę należy powtórzyć kilka razy.

Winyl można czyścić metodą na zimno. Następnie ubranie należy namoczyć i włożyć do zamrażarki na 8 godzin, po czym odkleić obrazek ostrym przedmiotem.

Alkohol medyczny pomoże trwale usunąć nadruk termiczny. Procedura ta nie wymaga wiele czasu ani wysiłku:

 • koszulkę należy położyć na płaskiej, twardej powierzchni;
 • wzór jest zwilżany alkoholem;
 • obszar, na którym znajduje się wzór, należy kilkakrotnie spłukać wodą;
 • spłukanie proszku.

Uwaga. Podczas pracy z alkoholem nie jest konieczne wcieranie go w tkaninę. W ten sposób farba tylko bardziej się w nią wciera i pozostawia odcisk na ubraniu.

Usuwanie napisów z odzieży

Napisy na odzieży wykonane markerem lub farbą można usunąć za pomocą rozpuszczalnika lub alkoholu. Jest mało prawdopodobne, aby za pierwszym razem udało się osiągnąć pożądany efekt, dlatego zabieg trzeba będzie przeprowadzić kilka razy, pamiętając o ciągłym praniu koszulki.

Ważne! Wielokrotne użycie agresywnych substancji może znacznie zmienić kolor odzieży, sprawiając, że stanie się ona matowa. Tkaniny syntetyczne nie powinny być w ogóle czyszczone w ten sposób, ponieważ zamiast naklejki może pojawić się dziura.

Redakcja "Sportowa szafa"

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz