• Moda sportowa dla ludzi żyjących aktywnie!
img

Jak rozciągnąć buty w domu?

Znajoma sytuacja: w sklepie buty są idealnie dopasowane, ale w domu dokuczają Ci pęcherze. Nie ma problemu! W dzisiejszym artykule powiemy Państwu, jak rozciągnąć buty ze skóry, zamszu, skóry lakierowanej, a nawet gumy przy użyciu dostępnych narzędzi.

Jak rozciągnąć buty skórzane lub zamszowe?

Skóra i zamsz to elastyczne, giętkie materiały, zwłaszcza pod wpływem ciepła.

 • Umieść but w wannie lub umywalce i sparz jego wnętrze wrzącą wodą. Wystarczy napełnić wnętrze ubrania przez kilka sekund i natychmiast wylać gorącą wodę. Nasiąknij wilgocią, poczekaj, aż buty lekko ostygną, a następnie załóż je na stopy. Najlepiej na skarpetki, aby się nie poparzyć.
 • Jeśli boisz się zamoczyć buty, zrób to samo, ale włóż do każdego buta woreczek, aby wkładka i wrzątek nie stykały się.
 • Sprawdza się nie tylko wrząca woda, ale także lód. Napełnij dwa worki do jednej czwartej objętości wodą, zwiąż je i włóż po jednym do każdego buta. Włóż konstrukcję do zamrażarki i wyjmij ją, gdy będzie całkowicie zamrożona. Po rozmrożeniu lodu należy wyjąć go z buta. Ta procedura jest odpowiednia dla wytrzymałej, niewymagającej pary: nie każdy materiał wytrzyma próbę zimna.
 • Zwilż wnętrze buta alkoholem lub wódką, załóż parę i noś ją przez kilka godzin. Taka ekspozycja pomoże zmiękczyć materiał i dopasować but do rozmiaru stopy. Pamiętaj jednak, że alkohol jest dość agresywny, więc najpierw sprawdź trwałość farby w niewidocznym miejscu.

Te same metody sprawdzają się w przypadku butów zimowych z futrzaną podszewką. Nie wolno dopuścić do nadmiernego zamoczenia wnętrza butów. Należy także dokładnie wysuszyć buty.

Sprawdź też: Pranie butów sportowych w pralce - wskazówki

buty zamszowe

Jak rozciągnąć buty z sztucznej skóry?

Substytut skóry nie jest dobrze rozciągliwa i łatwo ulega zniszczeniu: pęka i traci kształt. Jest jednak zbyt wcześnie, by tracić nadzieję. Istnieją również sposoby na rozciąganie takich butów.

 • Wnętrze buta należy posmarować tłustym kremem lub wazeliną. Odczekaj 2-3 godziny, aby maseczka nawilżająca wchłonęła się w materiał, a następnie załóż buty i chodź w nich przez 20-40 minut.
 • Możesz wypróbować znaną metodę z gazetami. Wepchnij je ciasno do każdego buta, a następnie pozostaw parę do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Podczas wypychania nie należy przesadzać z ilością farszu, aby nie zdeformować butów. Nie próbuj też przyspieszać procesu suszenia, używając grzejnika lub suszarki do włosów: zbyt wysoka temperatura może zniszczyć materiał.
 • Metoda dla marnotrawnych lub tych, którzy muszą rozciągnąć wąskie mankiety wysokich butów. Do każdego buta włóż woreczek, wypełnij go dowolnymi drobnymi płatkami i zalej wodą. Grys spęcznieje i rozciągnie ciasne buty bez udziału użytkownika w ciągu 8-10 godzin.

Jak rozciągnąć buty ze skóry lakierowanej?

Rozciąganie butów lakierowanych jest trudniejsze, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia powłoki wierzchniej: może ona popękać i stracić połysk. Rozciąganie butów jest bezbolesne, jeśli skóra pod lakierem jest miękka i cienka (naturalna lub syntetyczna). Czy Twoja para jest właśnie taka? A więc do dzieła!

 • Zmieszaj alkohol i wodę w proporcji 2 : 1, a następnie nasącz skarpety uzyskanym roztworem. Teraz załóż je, a na nie załóż obcisłe buty. Chodzić w butach przez godzinę lub dwie, aż skarpetki całkowicie wyschną.
 • Wnętrze buta należy posmarować wazeliną lub kremem, zwracając szczególną uwagę na twarde części: palce i piętę. Następnie buty powinny być usztywnione (jeśli je posiadasz) lub, jak zwykle, należy założyć do nich obcisłe skarpetki.

buty skórzane

Zobacz też: Jak rozciągnąć szpilki?

Jak rozciągnąć buty gumowe?

Jeśli Twój wodoodporny but jest wykonany z mocnej, klasycznej gumy - niestety, nie ma mowy o rozciąganiu. Ale jeśli są one wykonane z popularnego obecnie polichlorku winylu (znanego również jako PCW), to sprawa jest prosta. Do przetestowania materiału wystarczy igła lub szydło i zapalniczka. Rozgrzej metal i dotknij butów w niewidocznym miejscu, ale nie przekłuwaj ich. Jeśli buty zaczną się topić, oznacza to, że jest to PCV, a buty można rozciągnąć.

Potrzebne będą:

 • kilka litrów wrzącej wody,
 • głęboki pojemnik z wodą z lodem,
 • skarpety wełniane lub frotte,

Wlej wrzącą wodę do butów gumowych i odczekaj 3-5 minut: materiał stanie się wyraźnie miększy. Załóż grube skarpety i przenieś w pobliże umywalkę z zimną wodą. Wylej wrzątek z butów, szybko wytrzyj je ręcznikiem, aby nie zamoczyć stóp, i załóż je na skarpetki. Stąpaj po rozgrzanej parze i chodź przez kilka minut. Pozostaw je na godzinę w zimnej wodzie, a następnie pamiętaj, aby je wysuszyć.

Dzięki tej metodzie buty nie tylko staną się większe, ale także dopasują się do kształtu stopy. Prawdą jest, że nie należy chodzić z rozciągniętymi butami aż do dnia lub dwóch później, kiedy buty są już całkowicie wyleczone.

Redakcja "Sportowa szafa"

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz